See Partala on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Partanen",
"3": "-la",
"alt1": "Parta-",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "Parta- + -la",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Parta- + -la, from the same root as Partanen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Partala",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Partalaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Partaloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Partalatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Partalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Partalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Partaloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Partalattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Partalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Partalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Partaloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Partalattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Partalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Partalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Partaloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Partalattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Partalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Partalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Partaloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Partalattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Partalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Partalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Partalaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Partaloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Partaloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Partalattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Partala",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Partala",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Partal",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kulkija-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Partala-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpɑrtɑlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈpɑ̝rt̪ɑ̝lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑrtɑlɑ"
}
],
"word": "Partala"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Partanen",
"3": "-la",
"alt1": "Parta-",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "Parta- + -la",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Parta- + -la, from the same root as Partanen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Partala",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Partalaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Partaloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Partalatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Partalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Partalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Partaloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Partalattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Partalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Partalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Partaloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Partalattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Partalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Partalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Partaloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Partalattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Partalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Partalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Partaloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Partalattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Partalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Partalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partalakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Partalaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Partaloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Partaloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Partalattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partalattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Partaloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Partaloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Partala",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Partala",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Partal",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kulkija-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑrtɑlɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑrtɑlɑ/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpɑrtɑlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈpɑ̝rt̪ɑ̝lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑrtɑlɑ"
}
],
"word": "Partala"
}
Download raw JSONL data for Partala meaning in All languages combined (20.7kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Partala",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Partala",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.